Jämförelselistan

På begäran så kommer jämförelselistan tillbaka igen. Denna gång så samlar jag alla resultat på en och samma sida, men kom ihåg att momenten mellan dom olika genren av knivar skiljer sig, så poängen går inte att jämföra direkt mellan exempelvis ett multiverktyg och en Bushcraft kniv, enbart mellan produkter i samma genre.

Observera också att det är svårt att göra en dynamisk lista som passar alla skärmstorlekar. Jag rekommenderar en datorskärm för att se listan i dess rätta storlek. Den kan vara svår eller omöjlig att läsa på en liten mobiltelefon. Nu är du varnad. 😊

Bushcraft tester

NamnKlyvaHuggaTäljaMatb.EldSkärpaSlipaErg.Prisv.Poäng
Bark River Bravo 1.251077,58,58,5109998,7
Bark River Bravo EDC63,59,59,59109109,58,4
Morakniv Kansbol549,51010897108,1
Terävä Skrama1010558,588998,1
Jaktkit Knv2 Mil + Tiger8698899798,1
Karesuandokniven Galten64109899797,9
Fällkniven A11097,56,558997,57,9
Fällkniven S1xb107,587,55910677,8
Morakniv Garberg75999,588,5777,8
Fällkniven F1d75985910987,8
Karesuandokniven V AKSU8966798987,8
Fällkniven A1 Pro109765910767,7
Condor Bushlore6589889867,4
Casström Lars Fält7686797787,2
Benchmade Bushcrafter76878106667,1
Casström No.10 SFK6586797797,1
Jaktkit Knv35488599887,1
Casström Woodsman5486797796,9
Benchmade Hidden Canyon21797106786,3
Casström Safari11656108896
Morakniv Eldris11658,59867,55,8
Buck Selkirk3368768525,3
NamnKlyvaHuggaTäljaMatb.EldSkärpaSlipaErg.Prisv.Poäng

Fällkniv tester

NamnErgon.SkäraMaterialEn HandMatEldSkärpaSlipaPrisv.Poäng
Spyderco Manix 2 XL9910101079899,0
Cold Steel AD-109,59107989,58,588,7
Spyderco Manix 2 SR8910108,5710688,5
Ruike P801-SF79899689108,3
Benchmade 535 Bugout89910969878,3
Spyderco Manix 2 MM799108,5810478,1
Civivi Odium7988,57699,598,1
Opinel N°871072910810108,1
Ruike P671-CB798,58,56699108,1
Coast FX35068679861097,7
Spyderco Dragonfly 2 LW6878658987,2
Higonokami Kinzoku4975688997,2
Fällkniven PXLx6886759967,1
Fällkniven GPdi77,59,51858,597,57
Gerber E-Z Out5764865776,1
Fällkniven TK35791749835,9
Spyderco Bug3541266984,9
BG Ultimate Folder4543323423,3
NamnErgon.SkäraMaterialEn HandMatEldSkärpaSlipaPrisv.Poäng

Multiverktyg / EDC

NamnErgonomiMaterialUtbudEftermarknadPrisv.Poäng
Leatherman Charge Plus TTI997878
Victorinox Cyber Tool L8910487,8
Victorinox Swisstool Spirit XC V.2999487,8
Victorinox Work Champ V.2998487,6
Leatherman Wave976887,6
Victorinox Mini Champ798,5487,3
Gerber Center Drive764455,2
SOG Powerpint736434,6