Sommaren är räddad!

I helgen har vi varit ute på en första ordentlig provtur med vår nya äventyrsbil, vår Toyota HiLux pickup, och jag kan säga en sak med säkerhet… sommaren är räddad.

Redan efter några mil på grusvägar och smala samt leriga skogsstigar började det där välbekanta suget efter längre turer göra sig påmint. Det känns i magen, den där frihetskänslan som bara ett riktigt bra fordon kan ge.

Men det kanske mest oväntade (och glädjande!) med dagens tur var att min fru älskar att köra den. Det händer inte ofta, i ärlighetens namn väldigt sällan, att hon frivilligt vill ta ratten. Men i helgen var det inga protester alls. Det blev nästan slagsmål (bildligt talat) om vem som skulle köra nästa sträcka.

När det händer, då vet man att man gjort ett bra val.

Att kunna dela på körningen gör ju inte bara resan betydligt trevligare, det gör också att vi båda kan slappna av, njuta av naturen, och turas om att spana efter nästa fikaplats, badvik eller fjällstig att utforska. Det känns som om bilen i sig blev en dörröppnare till nya gemensamma upplevelser, något vi verkligen värdesätter.

En annan sak vi snabbt märkte var hur otroligt rymligt lastutrymmet är på flaket. Vi kommer utan problem kunna slänga in tält, packning, ved, ett par extra stolar, ja, till och med en hopfällbar grill om vi vill. Det är precis den typen av praktisk kapacitet som gör att vi slipper välja bort något.

När vi drar ut i vildmarken vill vi ha med oss det vi behöver, utan att det känns som ett Tetris-pussel varje gång vi ska packa. Den här HiLuxen levererar på den fronten med råge. Jämfört med vår gamla äventyrsbil, Mitsubishi Pajero Pinin, så har vi oceaner av plats i denna.

Just nu sitter jag här med en kopp kaffe och försöker smälta intrycken. Vädret har både varit för och emot oss, eftersom sol och värme mixades med kyla och snöstorm. Perfekt för att testa alla möjliga situationer, med andra ord. 😅

Genom hela vårt test sjöng fåglarna ikapp med motorljudet (nåja), och det är något magiskt med att veta att detta bara är början på en ny säsong av äventyr. En ny sorts äventyr som kommer att leda oss in på nya outforskade områden.

Jag tänker återkomma med fler inlägg om bilen framöver, kanske lite mer detaljer om hur den beter sig i terräng, hur vi packar inför längre turer, och vilka tillbehör vi redan börjat fundera på att installera.

Men idag nöjer jag mig med detta: ett stort, nöjt leende och känslan av att sommaren snart börjar.

Jag ska till och med damma av min laser och rita upp lite snygga dekaler till bilen, så att vi kan få den att sticka ut lite.

Ha en bra dag så hörs vi snart igen.