Mora Garberg Grand PP Prototyp…

Om det finns något som jag stör mig på när det gäller Morakniv Garberg Grand, så är det knivslidan i läder. Jag vet att många säkert tycker om den, men i mina ögon så är detta Moraknivs största designmiss. Jag fullkomligen älskar “plastslidorna” som finns i vanliga Morakniv Garberg, eftersom jag enkelt kan diska upp den om jag varit ute på äventyr och kladdat ned den med fisk och annat.

Det går definitivt inte lika lätt att göra med en läderslida, om vi säger så.

Om vi sedan tittar närmare på några andra aspekter, som att man inte längre kan använda Moraknivs Survival Kit med Morakniv Garberg Grand, så är det förstås också tråkigt. Att den inte heller är anpassningsbar för vänster eller höger sida, som den vanliga Garberg, är ännu en sak som stör mig.

När jag tog kontakt med Morakniv för att höra om dom är på väg att tillverka en sådan slida till Garberg Grand så fick jag till svar att det hade dom inte alls tänkt göra… Vilket fick mig att bli lite ledsen. En av dom bästa aspekterna i världen finns bara hos två tillverkare som jag hittat, den ena är Morakniv och den andra är Fällkniven. Nämligen att knivslidorna går att rengöra enkelt och att kniven i övrigt är “odödlig”.

Att köpa en Fällkniven kniv är som jag sagt tidigare en pungspark för ekonomin, helst om man vill ha den större A1x modellen som kostar över 5000 kr. Den enda logiska lösningen var alltså att tillverka en knivslida till Garberg Grand själv. Men eftersom jag behöver egenskaperna från den vanliga Garberg så fick inga genvägar tas. Inga eltejp-lösningar.

Jag tog helt enkelt två knivslidor. En från vanliga Garberg och en från en svart Eldris som jag tidigare “slaktat” i vetenskapligt syfte… Jag kapade slidan från Eldris en bit nedanför där den sväller upp mot toppen, sedan kapade jag Garberg slidan längst ned… Jag värmde bägge sidorna med ett stearinljus så att dom blev flytande och stoppade ihop bägge… väntade tills dom kallnat lite och spolade sedan allt under kallt vatten för att det skulle härdas snabbare.

Sista saken jag gjorde var att värma ett rakblad och platta till kanterna som blev när jag pressade ihop bägge sidorna.

Klart… Nu har jag min knivslida till Garberg Grand, helt utan Moraknivs hjälp. Det var så enkelt att vem som helst som haft samma irritation som mig kan göra en likadan knivslida. Det kommer förstås att kosta två Morakniv slidor, men för mig så var det en väl värd investering. Om du tänkt göra likadant så kan du leta runt på nätet efter knivslidor till Garberg eller till Kansbol, då det är samma knivslidor till bägge knivarna.

Jag lägger upp en video där jag visar resultatet på YouTube.

Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.


Kommentarer

Lämna ett svar