Mycket har hänt sedan jag började experimentera med EDC. Dels har jag fått bättre koll på dom saker som jag behöver och dom saker som inte riktigt uppfyller något behov för mig. Allt är ett vågspel som inte alltid är så lätt att bemästra och faktiskt tar rätt så lång tid att bli expert inom. Det är omöjligt att bli expert på någon annans EDC än sin egen, vilket gör det svårt att följa andras råd och rön. Även om det oftast kan hjälpa en bit på vägen när det gäller att tänka rätt.
När jag gick över till en Fjällräven Kånken Outlong för mina EDC behov, så tvingades jag att börja ordna upp mina saker ännu mer, i mindre väskor och organisatoriska “pocket organizers”. Det var en ögonöppnare för mig som tidigare enbart arbetat med fickor i en väska för att ha någon ordning.
Jag tyckte att jag fick betydligt mer ordning på sakerna och att det nu är enklare att hitta, exempelvis, en huvudvärkstablett om jag skulle behöva det. Men samtidigt som små EDC väskor gör det enkelt att sortera upp saker, så bidrar dom till den totala vikten på ett helt annat sätt. Även om jag vet vilken väska mina solglasögon är i, inne i min Kånken Outlong, så behöver jag öppna flera väskor för att komma åt dom, vilket inte alltid är så praktiskt.
När man rört om i sin packning för att komma åt något i botten på Kånken väskan så hamnar allt lite huller om buller, vilket gör det svårt att bara sträcka in handen och ta ut det man letar efter direkt. Man behöver oftast röra runt med handen ett tag innan man kan identifiera den mindre väskan.
Nu när jag använt min Kånken i flera månader så är det dags att byta tillbaka till min Maxpedition Mongo Versipack S-Type för att se vilket som var den bästa lösningen för mig. Problemet med min Mongo är att den inte rymmer min MacBook Pro, men det får bli ett senare problem att lösa. Jag får i första hand fokusera på resterande EDC packning och hitta på en lösning för datorn sedan. Jag får ju fortfarande in min iPad, så det kanske får bli min mobila lösning framöver.

Nu hade det ju förstås varit väldigt smidigt om jag redan testat detta och kunde dela med mig av resultatet, men i skrivande stund har jag precis lyckats leta upp väskan och damma av den lite, metaforiskt i alla fall. Nu börjar min packning av den och sedan är det min Mongo som hänger med i minst en månad framåt, om jag klarar av det. 😅
Saken är den att min Mongo är betydligt mindre i volym än Kånken Outlong, vilket kan göra detta till lite mer av en utmaning än vad jag först tänkte mig. Vi får se hur det går.
Har du några erfarenheter av Sling bags vs Ryggsäckar? Vilken är din favorit? Dela med dig via E-post eller kommentera nedan så kanske jag får lite tips om vad jag ska prova härnäst.
Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.


Kommentarer
Ett svar till ”Sling bag vs Kånken experiment”