Jag skrev igår om Opinel No.9 DIY som jag testat under en kortare tid. En kniv som definitivt var ett avsteg från vad jag anser Opinel vara för något. Men där No.9 DIY känns lite som en kinesisk piratkopia på en Opinel, så känns deras Effilé versioner betydligt mer “Opinel”.
Effilé är förstås avsedd att vara en filékniv eller kock-kniv från Opinel. Vi återfinner det tunna och fina bladet från dom klassiska modellerna, men här är det lite mer “utdraget” och lite mer “slim”. Den största fördelen med Effilé modellerna är att dom är löjligt enkla att skära exakt med. Aningen bättre än den klassiska versionen faktiskt.
Effilé serien finns i fyra olika storlekar. No.8, No.10, No.12 och No.15. Som vanligt så finns även Effilé versionerna i olika handtagsmaterial, vilket är trevligt. Om man verkligen älskar en modell så kan det ju vara en bra idé att satsa på ett snyggt handtag också. Effilé finns i Ebenholts, vilket är den absolut lyxigaste versionen, men då får man också betala upp emot 900 kr för den.

Fördelen med “bättre trä” är att kniven blir mer motståndskraftig mot väta och inte suger åt sig en massa köttsafter och liknande vid matprepp. Men jag rekommenderar ändå att man satsar på dom billigare versionerna innan man tar steget till Ebenholts. 😅
Just nu är det lite svårt att få tag på Effilé serien av knivar från Sverige, vilket gjorde att jag importerade dom från Frankrike och Opinel direkt. Bara några dagar efteråt så var det dock slut på dessa knivar även hos Opinel, så det kan bli lite jobbigt att hitta dom beroende på efterfrågan runt om i världen.

Varför Effilé?
Det som gör denna serie speciell jämfört med dom klassiska modellerna är förstås bladformen, som jag förklarade tidigare. Men bladet är även polerat, för att göra den enklare att hålla ren. En aspekt som jag verkligen föredrar på en kniv som man använder i köket.
Tanken jag har är att en liten Effilé skulle vara perfekt som en EDC matpreppare, medan dom större modellerna garanterat kommer till användning i köket hemma. Då dom är extremt smidiga att skära med så kan jag tänka mig att detta blir mina nya favoriter i köket inom kort. Främst när det gäller lite mer avancerade rätter, men kanske även när man behöver ett riktigt vasst blad.
Både jag och Opinel känner nog till att många använder deras knivar i köket, eller som just matprepp ute i skogen. Just därför känns Effilé som en väldigt smart satsning, för att förbättra den klassiska modellens egenskaper inom just detta område. För mig, personligen, så är Opinels No.10-12 modeller givna i såväl köket hemma som när jag är ute på äventyr i skogen. Det är helt enkelt otroligt kompetenta knivar för främst mat-relaterade uppgifter, men givetvis även kompetenta knivar för övriga uppgifter.
Effilé gör alla dom egenskaper som den klassiska serien erbjuder inom matprepp lite bättre, helt enkelt.

Prisbilden?
Även om det kanske inte är givet när man tittar på knivar nu-för-tiden, så måste jag ändå säga att Opinel har en prisbild på deras knivar som är mer realistisk än många, många andra. Även om Effilé-serien kan sägas vara väldigt ny på marknaden, om man ser till Opinels långa historia, så är dom faktiskt väldigt överkomliga prismässigt.
Du får räkna med mellan €16 till €22 för dom olika modellerna i klassiskt Bok-trä, medan lyxigare versioner i Padouk kostar €22 till €31. Om du vill ha olivträ, vilket är ett fantastiskt material, så får du betala mellan €28 till €38 för dom olika versionerna. Den lyxigaste modellen i Ebenholts kostar som sagt mest, med €87. Men då får man också en kniv värdig Michelin kockar. 😄

Är det värt det?
Just det här fallet så kan jag känna att man inte ska lyssna på mig, för jag tycker att Effilé serien av Opinel är klockren. Samtidigt känns den nästan designad av mig och anpassad för mina ändamål. Jag tycker förstås att serien helt klart är värd pengarna, men det beror ju på att den fyller behov som jag har. Så kanske inte är fallet för alla.
No.8 Effilé passar superbt i EDC packningen, som en perfekt kniv för enklare matprepp och äpplen. Det verkar vara det som mina EDC knivar gör som mest. Samtidigt som jag nästan alltid även har en Victorinox med mig för andra sysslor än just mat.
Om man inte känner för att investera en massa pengar i Effilé så kan köpa den billigaste versionen, slipa upp, bränna träet och polera den med vax. Då får man liknande egenskaper som dom dyrare versionerna. Det behöver med andra ord inte vara en jätte-investering att köpa några Effilé och testa hur bra dom fungerar även för dig.
Med det sagt så passar förstås inte Effilé för alla. Om du gör mycket tyngre arbeten med dina knivar, eller väldigt sällan använder dina EDC knivar för matprepp, då är nog Effilé inte det du letar efter. Dom är lite för klena för bushcrafting och det tunna bladet passar inte för att bända lös saker med. Men det borde förstås vara uppenbart för dom flesta som tittar på kniven innan dom bestämmer sig för att investera. 😄

Slutligen
Mina tester med Effilé serien fortsätter. Hittills har jag ingenting att klaga på, men det kan förstås ändras efter att jag passerat min “smekmånad” med knivarna. I alla fall brukar jag upptäcka negativa egenskaper efter några veckors tester, även om dom först verkar vara helt perfekta. Därför är jag också lite försiktig med att vara för positiv till Effilé serien, även om det kanske känns som att jag är otroligt positiv i detta inlägg.
Om du har några frågor som du känner poppar upp när du läser mina inlägg så är det bara att kommentera eller skicka ett mail, så ska jag svara så fort jag kan. Jag kommer förstås att återkomma med mer information och detaljer runt dessa knivar när jag haft chansen att testa dom en längre tid. Jag kommer dessutom att ta mig tid att fotografera mina egna knivar “in-action” och inte använda produktbilder från Opinel. 😅
Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.


Lämna ett svar