Vi lever i en tid där nästan allt omkring oss blir mer avancerat. Bilar är fullproppade med datorer, friluftsutrustning kopplas ihop med appar och till och med knivar tillverkas i exotiska material med lås som låter mer som något från ett rymdskepp än ett vardagsverktyg. Men ju mer jag använder prylar, desto mer inser jag att det ofta är enkelheten som vinner i längden.
Ett bra exempel är Victorinox-kniven. Den är inte den starkaste, vassaste eller mest exklusiva kniven som finns på marknaden. Ändå är det den som följer med mig dag efter dag. Min egen har varit med i över 20 år och den fungerar fortfarande precis som den ska. Den har fått följa med på fjällturer, på jobbet, i hemmet och till otaliga småfix – och den har aldrig svikit mig. Där en dyrare eller mer avancerad kniv kan kännas för ömtålig eller krånglig, är Victorinoxen alltid redo.
Men det här tänket går att applicera på mycket mer än bara knivar. Jag har burit med mig avancerade vattenfilter som kan rena vilken pöl som helst, men ofta är det den enkla kåsan och ett friskt källvatten som ger den största känslan av frihet. Samma sak med belysning i tältet. En högteknologisk pannlampa är fantastisk när man behöver den, men det är något speciellt med att bara tända ett värmeljus och låta stillheten sänka sig. Den där känslan av lugn får man inte med 1000 lumen och blinkande batteriindikatorer.
Det betyder förstås inte att teknik är dåligt – tvärtom kan den göra livet både enklare och tryggare. Men ibland tror jag att vi behöver påminna oss om att enkelheten har ett eget värde. I naturen är det nästan alltid de enkla lösningarna som fungerar bäst. Och kanske är det samma sak i vardagen. Det är inte alltid den dyraste, mest avancerade prylen som blir använd mest, utan den där lilla enkla som bara gör sitt jobb, dag efter dag.
Så nästa gång jag packar ryggsäcken inför en tur, försöker jag påminna mig om just det. Det är inte alltid prylarna med flest funktioner som gör upplevelsen bäst, utan de som jag faktiskt använder och litar på. Enkelhet vinner, gång på gång – och det är nog därför jag aldrig lämnar hemmet utan min Victorinox i fickan.
Är jag ute och cyklar i hur jag tänker? Kommentera gärna eller skicka ett mail. Det är alltid intressant att höra vad andra tycker. 😊
Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.

