person holding pocket knife and tree branch

Läsarfråga: “Vad gör en kniv skrämmande?”

Jag har fått in en ny läsarfråga från Roland, som undrar följande:

”Hej Urban! Jag har funderat mycket på det här med mindre, snällare knivar. Du skrev ju nyligen om Opinel Neo 6 och hur den känns mer accepterad i offentliga miljöer. Vad tycker du generellt är viktigt när man väljer en kniv som inte ser ’skrämmig’ ut? Finns det modeller, bladform eller designval som gör att en kniv uppfattas som tryggare och mer socialt accepterad?Roland

Det korta svaret är att bladformen och många andra faktorer absolut spelar roll, men den största faktorn, enligt min egen erfarenhet, ändå är storleken på kniven. Det är förstås lätt att tro att en viss design gör en kniv mer hotfull, vilket också förstås spelar in, men i praktiken är det ofta bladets längd, bredd och totala massa som skapar den första reaktionen hos människor runt omkring.

“That’s not a knife, THIS is a knife”

Jag har själv varit med om detta flera gånger. Personer som inte har några problem med att någon använder kniv, har helt plötsligt reagerat när någon tagit fram något större, typ en huggare eller Bowie. Den typen av kniv är förstås gjord för grovjobb, men i en vanlig situation runt en lägereld kan storleken i sig signalera ”fara” för någon som inte är van eller intresserad av friluftsutrustning.

Den andra faktorn som många reagerar över är förstås knivar med speciellt aggressiv bladform och spetsar med militär estetik. Det är detaljer som tillsammans förstärker intrycket av att kniven är mer vapen än verktyg.

Även färg och design påverkar förstås den totala upplevelsen av en kniv. Mjuka linjer, drop point, mindre svängningar och en mer traditionell profil uppfattas nästan alltid som lugnare. En kniv som dessutom har färgat handtag, som min QSP Penguin i “Ice Cream Blue” färg här ovan, uppfattas oftast som en rolig sak och mindre som ett hot. Även om den förstås har samma bladform som en svart modell av samma kniv.

Om du kollar på knivarna ovanför denna text, så ser du genast vilken som ser mer hotfull ut. Visa även denna jämförelse för någon som inte är “knivmänniska”, så får dom bestämma vilken som ser mer trevlig och mindre hotfull ut.

Rent generellt så gäller det att tänka på hur en kniv uppfattas av personer som inte delar våra intressen. En kompakt storlek, enkel design och en färg som inte skriker ”taktisk” gör enormt mycket för social acceptans, oavsett bladtyp.

Det finns förstås en kniv som alltid briljerat i detta område. Victorinox.

Victorinox Swiss Army Knife är knivar som fungerar otroligt bra som knivar, men samtidigt smälter in i vardagen på ett väldigt bra sätt. Orsaken är kanske för att miljoner av människor har använt dom i över 140 år, långt innan det var olagligt att bära kniv.

Att tänka sig att Victorinox faktiskt är en militär kniv i grunden känns otroligt främmande för många. Men det visar ju bara att ett användbart verktyg inte alltid måste se ut som något från en amerikansk krigsfilm. Den har en social acceptans som är fantastisk och troligen är Victorinox den mest publikt använda kniven i världshistorien.

Otroligt många är van vid dom, eller i alla fall har hört talas om den lilla röda kniven. Detta gör att Victorinox också faktiskt upplevs som ett normalt verktyg i dom flesta sociala situationer.

Hoppas att detta var ett bra svar på din fråga, Roland. Annars är det bara att höra av dig igen.

Ha en jättebra dag.