winter disc golf basket in snowy landscape

Ett nytt äventyr – Disc Golf med sönerna

Ibland snubblar man över något nytt och oväntat roligt. För mig hände det här nyligen, när jag tillsammans med mina söner testade disc golf för första gången. Vi är inte precis redo för VM ännu (även om min yngsta son redan har börjat träna som om han vore det), men vi har redan hunnit bli smått förälskade i den här sporten.

Disc golf är egentligen precis vad det låter som – golf, fast med frisbee. Målet är att pricka en korg på så få kast som möjligt. Banorna slingrar sig genom skog, över ängar och ibland förbi vatten, vilket gör varje kast lite av ett äventyr i sig.

man throwing a ball
Photo by Dallas Wrinkle on Pexels.com

Här i Jokkmokk har vi nyligen fått en egen disc golf-bana, och det var nog det som fick mig att prova. När man kan spela gratis, ute i friska luften och med familjen, då finns det egentligen inga ursäkter att inte testa. Banan går dessutom genom skog, runt stenar och myrstackar. Aningen för teknisk för oss just nu, men det finns även tre “övningsmål” som är placerade utmed en stor gräsmatta, perfekta att öva på och lagom avstånd för att det ska vara utmanande.

Nu står jag inför nästa utmaning: att hitta rätt disc för mig. Jag vill gärna hålla mig till en minimalistisk approach. 1–2 diskar som kan klara av det mesta, istället för att bära runt på en hel arsenal. Sporten är redan kul som den är, utan att jag behöver bli utrustningsnörd direkt (vi får väl se hur länge det håller), dom som känner mig vet att jag har en tendens att överdriva och överköpa när jag testar något nytt.

Disc golf är en sport som man enkelt skulle kunna nörda ned sig i. Alla tekniska aspeker gör att välja en disc som passar är en utmaning i sig. Jag har varit tvungen att gå in lite på djupet för att hämta den kunskap som krävs för att hitta rätt, men nu ska jag inte gräva mig djupare i denna sport innan jag vet om det blir familjens “grej” eller bara en fluga som passerar.

Denna gång är det dock annorlunda än det varit tidigare med sporter som tennis, golf och pilbågsskytte (för att nämna några). För mig är det här inte bara en sport, utan ett sätt att få mer tid med barnen, skratta åt våra missade kast och njuta av naturen. Det är inte så fruktansvärt svårt, kräver inga speciella skyddsutrustningar och skaderisken är låg om något går fel.

Om du själv funderar på att testa disc golf – gör det. Det är enkelt, relativt billigt att börja med (vissa diskar är dyra) men framför allt riktigt roligt. Du kan hitta din närmaste disc golf bana genom att besöka https://udisc.com, men om man har en schysst äng eller större gräsyta i närheten så går det ju utsökt att använda påhittade mål för att göra en övningsbana.

Man kan med lätthet sparka ut en fotboll på en äng och försöka komma dit på så få kast som möjligt. Man behöver ju inte ha professionella mål och annat, så länge man inte tänkt tävla på allvar. En tanke jag hade var att göra ett mål med ett aluminiumrör och en större fot, måla det i någon bra neonfärg, så att man ser den på långt avstånd. Bara att ställa den på backen och ha den som mål, exempelvis.

Jag kommer att återkomma med fler uppdateringar om hur det går för oss, och om jag lyckas hitta den perfekta discen för mitt spel. Kanske kommer vi till och med börja räkna poäng på riktigt en dag… men än så länge räcker det gott att se vem som lyckas träffa korgen först, eller ens kommer fram. Vi har roligt och det är ju det som räknas mest. 😂

Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.