Det finns något djupt rogivande med att sitta ute i skogen med en bit trä i handen och en vass kniv. Kanske sprakar elden bredvid, kanske hör man bara vinden i träden. Täljning är för många något man lärde sig som barn, men få fortsätter med i vuxen ålder. Synd, för det är en av de mest meditativa och nyttiga aktiviteterna man kan ägna sig åt ute i naturen.
Det fina med täljning är att det inte kräver särskilt mycket. En enkel kniv, gärna med bekvämt grepp och skarp egg, som en Morakniv Classic. Sen behöver man en bit björk, gran eller annat träslag, det räcker långt. Man behöver inte skapa konstverk. Det räcker med att tälja en enkel grillpinne, en krok, eller bara “tälja för att tälja”, helt enkelt. Rörelsen, ljudet och doften av trä räcker ofta för att stilla tankarna.
Jag tror att många drar sig för att börja tälja för att det ser avancerat ut, men det handlar egentligen bara om tålamod. Med tiden lär man sig hur träet beter sig, hur fibrerna följer med eller mot kniven, och hur man kan använda små justeringar i vinkel och tryck för att forma det man vill.
För den som gillar bushcraft eller friluftsliv i allmänhet är täljning dessutom en praktisk färdighet. Det är inte bara avslappnande, det är också användbart. Man lär sig hur material reagerar, hur kniven fungerar i handen och hur man kan skapa saker från nästan ingenting.
Så nästa gång du är ute i skogen, ta en bit trä, sätt dig ner och låt tiden försvinna för en stund. Det behöver inte bli något färdigt. Poängen är inte att skapa, utan att göra.
Ha en jättebra dag så hörs vi snart igen.



Lämna ett svar