Jag skrev för ett tag sedan om mina upplevelser med vår VW ID.Buzz, vilket är något jag har blandade känslor över. Jag har faktiskt blandade känslor när det gäller alla olika elbilar, så det kanske inte är så konstigt.
Nu har vi dock fått in nya VW ID.3 Pro på jobbet. Jag har som målsättning att provköra och testa även denna modell, för att jämföra min upplevelse med ID.Buzzen. Jag har dock lite bas-fakta att dela med mig av innan jag skriver min personliga upplevelse, som kommer i ett senare inlägg. Detta är för att jag ska ha ”fakta på hand” och kunna kolla tillbaka på detta inlägg som referens.
Här kommer lite fakta:
- 150 KW / 204 Hk
- 59 KWh batteri (netto)
- 2WD, inte 4WD version
- 64 db ljudnivå under körning
- 1844 Kg tjänstevikt
- Fordonsår/Modellår 2024/2025 (reg. Dec 24)
- Ingen förvärmning på batteriet (sjukt dåligt)
- Batteritillverkare: CATL
- 11,8 kWh/100 km – Bränsleförbrukning, låg
- 12,6 kWh/100 km – Bränsleförbrukning, medel
- 14,5 kWh/100 km – Bränsleförbrukning, hög
- 20,5 kWh/100 km – Bränsleförbrukning, mycket hög

Även om jag vet att VW är i ett sönderfallande stadium just nu och jag personligen aldrig skulle investera i deras bilar, så är det alltid intressant att prova köra dom och tycka till rörande hur dom är som fordon. Priserna är helt enkelt för höga på VWs elbilar för att man ska kunna rekommendera någon att köpa dom. Så är det bara. Dessutom klassas VW som världens mest skuldbelagda företag och strax är det nedläggning som gäller, så för lång-tids-investering är det inget jag rekommenderar. 😅
Tills jag har något mer att skriva om så kan du titta på Christoffer Gullins test av ID.3 om du vill få lite mer detaljer och professionella åsikter. Jag är absolut ingen expert på elbilar, men bilar har jag kört sedan många år tillbaka, så jag vet vad jag förväntar mig. 😅
Jag återkommer som sagt när jag har något mer att skriva om ID.3 Pro.
Ha en riktigt bra dag så hörs vi snart igen.